19:58 | Dnes je středa 14.04.21 | Svátek má VincencPošli přání

Muzeum Vysočiny Jihlava

03.12.2015 - Přednáška Empír a klasicismus s Ing. Lucií Bláhovou, která se z důvodu nemoci minulý týden nekonala,
se v třešťském muzeu uskuteční ve čtvrtek 3. prosince od 17:00.
Poté bude vernisáží zahájena výstava Žebrání zakázáno a nakonec bude představeno nové číslo Vlastivědného sborníku Třeště a okolí...


23/11/2015 PRO NEMOC ZRUŠENO!!!Přijměte pozvání do třešťského muzea, ve čtvrtek 26. listopadu v 17:00 se zde uskuteční další přednáška z dějin módy a odívání.
I obdobím empíru a klasicismu nás provede Ing. Lucie Bláhová z Národního památkového ústavu.
Z řady názorných ukázek se dozvíme, že dámy v tomto období pomaloučku opouští své obručové sukně a péřové ozdoby ve vlasech a postupně přivykají lehoulinkým látkám, z nichž byly šity šaty téměř průsvitné. Velmi snadno se v nich nachladlo, moralisté si stěžovali, že splývavý šat příliš zdůrazňuje ženskou postavu a lékaři byli naopak rádi, že nezdravá móda šněrovacích korzetů konečně končí.
Muži v tomto období na módu tolik nehledí, hlavní změna spočívá v prodloužení nohavic u kalhot, nošení dvourohého klobouku a v určité neupravenosti. Na scénu vstupuje naopak také velmi módně oblečený muž, hledící na svůj zevnějšek, mnohdy ovšem až příliš.
Další podrobnosti o módě se dozvíte na přednášce v muzeu, je určena nejširší veřejnosti, neváhejte proto a přijďte do muzea, jste srdečně zváni.

/Autorka textu: Mgr. Milina Matulová, Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť/

Přednáška empir a klasicismus 
 

Kalendář akcí

Rodinné pasy kraje Vysočina