18:32 | Dnes je středa 14.04.21 | Svátek má VincencPošli přání

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

20.07.2016 - Výstavní projekt „Příběhy brodských domů“
20. července – 11. září 2016

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Havlíčkovo náměstí 18, Havlíčkův Brod
Nad výstavou převzali záštitu poslankyně Parlamentu ČR Ing. Jana Fischerová, CSc. a starosta města Havlíčkův Brod Mgr. Jan Tecl, MBA.
Výstavní projekt Příběhy brodských domů vznikl ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Moravského zemského archivu v Brně – Státního okresního archivu Havlíčkův Brod, Města Havlíčkův Brod a Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně. Výstava si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s architekturou a stavebně historickým vývojem Havlíčkova (Německého) Brodu. Časově je výstava zaměřena na období od konce 18. století do 1. poloviny 20. století. Prostřednictvím kolekce architektonických plánů, jejíž jádro tvoří plánová sbírka Státního okresního archivu Havlíčkův Brod, se veřejnost seznámí s nejvýznamnějšími stavbami, z nichž některé dodnes utvářejí unikátní ráz města.
Vedle veřejných staveb tvořících podstatnou část výstavy a zahrnujících kromě budov úřadů také vzdělávací instituce, sociální a léčebné ústavy, budou představeny i objekty, jejichž výstavba byla financována církví, spolky a firmami, které se významně podílely
na rozvoji města. Stranou zájmu nezůstávají ani soukromé obytné domy, jež demonstrují proměny bydlení brodských občanů od doby doznívajícího baroka až
po prvorepublikové vily. Zajímavostí pro veřejnost jistě budou také plány řady nerealizovaných budov, z nichž můžeme jmenovat např. divadlo nebo městský úřad, které mohly zásadně pozměnit dnešní podobu města.
Návštěvníci výstavy vedle zhlédnutí architektonických plánů zobrazujících dobovou podobu vybraných staveb uvidí i konfrontaci historických fotografií se současnou podobou místa. Nedílnou součástí výstavy je 3D model Havlíčkova Brodu vystavený v prostorách Staré radnice, který zhotovili studenti Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně. Model představuje podobu centra města po druhé světové válce. Součástí výstavy jsou také vizualizace vybraných domů vytvořených studenty SPŠS dle nově nalezených plánů a zájemci je zhlédnou na projekci.
Cílem výstavního projektu „Příběhy brodských domů“ je nejen seznámit veřejnost s architekturou a stavební historií Havlíčkova Brodu, ale také podnítit zájem občanů o další směřování podoby jejich města, jež si v letošním roce připomíná 760 let od první písemné zmínky.

 

Kalendář akcí

Rodinné pasy kraje Vysočina